Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Bez barier - osoba z niepełnosprawnością w przestrzeni publicznej

Utworzono dnia 15.11.2019
Czcionka:

Praca socjalna z osobą niepełnosprawną to szeroko rozumiane dążenia pracownika socjalnego do poprawy funkcjonowania i do samodzielnej egzystencji osoby niepełnosprawnej. Ta samodzielność powinna mieć swoje zastosowanie w codziennym funkcjonowaniu. Działania pracownika socjalnego dążą do tego, aby zaspokajać podstawowe potrzeby wszystkich beneficjentów. Wszystkie działania pomocowe poprawiające funkcjonowanie niepełnosprawnych to również pobudzanie do samodzielności socjalnej.

W relacji pracownika socjalnego z niepełnosprawnym beneficjentem bardzo duże znaczenie ma odpowiednio przeprowadzony proces poradniczy. Pracownik socjalny będący tutaj doradcą ma za zadanie pomóc w procesie doradczym. Mając na uwadze wciąż zmieniające się formy wsparcia oraz ilość możliwych rozwiązań pomocowych, pracownicy socjali wciąż doskonalą i zdobywają wiedzę niezbędną dla dobrego wykonywania zawodu.

O funkcjonowaniu osób z niepełnosprawnością w przestrzeni publicznej rozmawiali  w Turku przedstawiciele instytucji i organizacji na co dzień wspierających niepełnosprawnych m.in. na rynku pracy. Otwarcia konferencji dokonali starosta powiatu tureckiego Dariusz Kałużny oraz Anna Skupień, dyrektor oddziału wielkopolskiego PFRON. - Na terenie powiatu tureckiego realizowany jest szereg zadań dotyczących osób niepełnosprawnych, które gwarantują pełne uczestnictwo w życiu publicznym - podkreślał starosta Kałużny witając zebranych gości. Dyrektor Anna Skupień wskazywała natomiast, że należy nie tylko mówić o problemach osób niepełnosprawnych, ale też o rozwiązaniach, nie tylko o barierach, ale również o możliwościach dla osób niepełnosprawnych. - Życzę, aby ta konferencja była czymś, co wprowadzi państwa w nowe, inne obszary - dodała dyrektor wielkopolskiego oddziału PFRON. W części wykładowej dyrektor PCPR w Turku Edyta Michalak opowiedziała zebranym o działaniach podejmowanych przez tę jednostkę na rzecz osób z niepełnosprawnością, rozpoczynając od zdefiniowania pojęcia osoby niepełnosprawnej. Kolejne punkty konferencji poświęcono roli PFRON we wsparciu osób z niepełnościami, a także wsparciu rozwoju osób z niepełnosprawnością w świetle realizowanych projektów, o czym opowiadała dyrektor Tureckiej Izby Gospodarczej Monika Kozłowska. Wiele miejsca poświęcono także wspieraniu niepełnosprawnych w środowisku pracy, omawiano również dobre praktyki w zatrudnianiu osób z niepełnosprawnością.

 

 

https://iturek.net/fakty/turek-bez-barier-osoba-z-niepelnosprawnoscia-w-przestrzeni-publicznej

Pogoda

Kalendarium

Lipiec 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 48

W poprzednim tygodniu: 110

W tym miesiącu: 242

W poprzednim miesiącu: 443

Wszystkich: 15768