Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Twoje zdrowie zaczyna się w głowie

Utworzono dnia 25.10.2019
Czcionka:

Dnia 24 października w centrum Zdrowia Psychicznego w Turku ul. Łąkowa 5A odbyła się konferencja podsumowująca realizację projektu „Twoje zdrowie zaczyna się w głowie – edukacja dla zdrowia psychicznego” realizowanego w ramach zadania publicznego : Prowadzenie działań profilaktycznych, edukacyjnych w zakresie ochrony i promocji.

Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tuliszkowie korzysta z pomocy i wsparcia Centrum Zdrowia Psychicznego „Psyche”. Na co dzień możemy liczyć na pomoc specjalistów zatrudnionych w Centrum. Nasi podopieczni niekiedy nie potrafią radzić sobie z wymaganiami współczesnego świata. Zauważamy , że młodzi ludzie są coraz częściej konfrontowani z wygórowanymi oczekiwaniami otaczającej ich rzeczywistości. Oczekiwaniami, którym nie są w stanie sprostać. Generuje to mnóstwo wewnętrznego napięcia, lęku, frustracji i poczucia braku panowania nad swoim życiem. Jeśli trudności te nie będą umiejętnie rozwiązywane, mogą doprowadzić do wielu negatywnych konsekwencji, które będą miały realne przełożenie na zaburzenia w funkcjonowaniu danej osoby a także rodziny.

Choroba psychiczna jest czynnikiem społecznego wykluczenia. I przed tym należy chronić osoby jej doświadczające – postępująca marginalizacja zwiększa bowiem subiektywne odczucie choroby, przyczyniając się tym samym do pogorszenia stanu psychosomatycznego jednostki. Zatem to przede wszystkim z powodu zagrożenia społecznym wykluczeniem osoby z zaburzeniami i chorobami psychicznymi oraz ich bliscy potrzebują realnego wsparcia ze strony pracownika socjalnego i instytucji systemu pomocy społecznej. 

Zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia psychicznego organami powołanymi do niesienia pomocy społecznej są Ośrodki Pomocy Społecznej oraz Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie, których zadaniem jest kierowanie do środowiskowego domu samopomocy, świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych oraz podejmowanie działań na rzecz wspierania osób z zaburzeniami psychicznymi.

Pracownik socjalny może więc zaoferować osobie doświadczającej kryzysu psychicznego:

  • skłonienie podopiecznego do wglądu we własną chorobę, do podjęcia trudu zrozumienia własnej sytuacji, 
  • psychoedukacja, 
  • praca na rzecz zachowania poczucia własnej wartości, godności, poczucia bycia wciąż pełnowartościowym i przydatnym członkiem społeczeństwa,
  • motywowanie do podjęcia terapii, leczenia, rehabilitacji środowiskowej,
  • motywowanie do podjęcia lub podtrzymania aktywności fizycznej, społecznej (np. uczestnictwo w kulturze), zawodowej,
  • motywowanie do podtrzymywania społecznych kontaktów,
  • budowanie i wzmacnianie sieci wsparcia,
  • umożliwienie dostępu do świadczeń i usług, 
  • działania na rzecz podnoszenia kompetencji społecznych i zawodowych, czasem koniecznego przekwalifikowania zawodowego.

Jedną z największych i najtrudniejszych zarazem do pokonania barier w relacji z osobą doświadczającą kryzysu psychicznego jest przełamanie nieufności oraz przekonanie drugiej strony o czystości własnych motywacji i intencji. W równym stopniu dotyczy to także bliskich osób chorujących. Wiedza na temat zdrowia psychicznego, zaburzeń oraz problemów współczesności jest więc ważnym narzędziem w pracy socjalnej. Konferencja w której również braliśmy udział pozwoliła na ugruntowanie posiadanych doświadczeń zawodowych a także na zdobycie wiedzy wynikającej z informacji zawartych w blokach wykładowych przedstawionych przez drn. Med. Jerzego Olasa, mgr Mariolę Nawrocką, lek Karolinę Olas oraz mgr Dżesikę Gawron.

Pogoda

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 75

W poprzednim tygodniu: 128

W tym miesiącu: 396

W poprzednim miesiącu: 438

Wszystkich: 32348